35 merikarhuvenettä Saaremaa 2026 -eskaaderissa
Merikarhujen kesän 2026 eskaaderi kokosi 35 venekuntaa purjehtimaan yhdessä Viron länsirannikolle ja saaristoon. Osallistujajoukko oli ilahduttavan monipuolinen: mukana oli niin kolmen sukupolven miehistöjä kuin yksinpurjehtijoitakin. Eskaaderin etapit oli mitoitettu niin, että ne sopivat hyvin myös lapsi- ja lemmikkiperheille.
Laivue kokoontui Haapsaluun 30.6. kipparikokoukseen, josta seuraavana päivänä suunnattiin ensimmäiseen etappisatamaan Varblaan.
Koko laivue kylki kyljessä Varblassa
Varblan pieneen ja suojaisaan satama-altaaseen pakattiin hyvässä hengessä kylki kylkeen koko merikarhulaivue. Näky herätti ihastusta myös muissa satamavierailijoissa. Erään ulkopuolisen kipparin sanoin:
”On kyllä viihdyttävää seurata, miten hienosti saatte koko porukan mahtumaan tänne!”
Varblassa ohjelmassa oli saunomista, trubaduuriviihdettä ja tietenkin leppoisaa merikarhuseurustelua.

Kihnulla pyöräillen, herkutellen ja majakalle kiiveten
Varblasta eskaaderi jatkoi Kihnun saarelle. Tuulet vaihtelivat päivän mittaan,– osa veneistä pääsi suihkaisemaan koko matkan spinnulla.
Saapumisiltana suurin osa venekunnista hyödynsi mahdollisuuden yhteiseen seljanka- ja pannukakkuateriaan satamassa. Seuraava päivä oli varattu Kihnuun tutustumiseen, ja satamasta oli järjestetty eskaaderilaisille vuokrapolkupyöriä.
Kihnun elävä ja omaleimainen kulttuuriperintö kuuluu Unescon aineettoman kulttuuriperinnön luetteloon. Saaren perinteet, käsityöt, musiikki ja värikkäät kansallispuvut ovat edelleen osa paikallista arkea. Monen eskaaderilaisen retkikohteeksi valikoitui vuonna 1864 valmistunut valurautainen Kihnun majakka, jonka huipulta avautuvat komeat näkymät yli saaren ja Riianlahden.
Eskaaderilla oli mukana ilahduttava määrä lapsia, ja erityisesti heitä silmällä pitäen saaripäivään oli järjestetty sekä frisbeegolfia että lettukekkerit. Illalla avolavakuorma-auto kuljetti iloisen karhuporukan edestakaisin Kurase Caféen yhteiselle illalliselle.
Purjehdus keskelle Riianlahtea – Ruhnuun
Seuraavalle päivälle virisi hieno purjehdustuuli, joka siivitti eskaaderin keskelle Riianlahtea sijaitsevalle Ruhnun saarelle.
Ruhnu on pieni, alle 12 neliökilometrin saari, jolla asuu nykyisin vakituisesti vain noin 60 ihmistä. Sen historia on kuitenkin pitkä ja poikkeuksellisen kiinnostava: ensimmäiset kirjalliset maininnat saaresta ovat jo 1300-luvulta. Ruhnulla säilynyt vuonna 1644 rakennettu Pyhän Magdalenan kirkko on Viron vanhin säilynyt puurakennus. Saaren korkeimmalla kohdalla seisoo puolestaan vuonna 1877 pystytetty metallinen majakka.
Navakassa vastatuulessa Kõigusteen
Eskaaderin viimeinen purjehdusetappi Kõigusteen tarjosi hieman navakammat tuuliolosuhteet. Tuuli oli vastaista, eikä ukkoseltakaan kokonaan vältytty. Perillä Kõigusten satamanpitäjät Niklas Jansson ja Külli Akkermann ottivat purjehtijat sitäkin lämpimämmin vastaan.
Seuraava päivä oli jälleen varattu retkeilylle ja Saaremaan eteläosan ympäristöön tutustumiselle. Eskaaderiporuka teki retken mm. Asvan viikinkikylään, jossa pääsee tutustumaan alueen historiaan hieman toiminnallisemmalla tavalla.
Eskaaderi huipentui Kõigustessa yhteiseen päätösillalliseen. Satamaravintolan herkkujen lisäksi nautittiin iloisesta musisoinnista, jota tuotettiin – merikarhujen tyyliin – tietenkin talkoohengessä oman joukon voimin.
Pelkkää purjehdusta ja herkuttelua eskaaderiviikko ei sentään ollut. Yksi eskaaderilaisista piti ansiokkaasti huolta karhujen vetreydestä järjestämällä satamissa suosittuja jumppatuokioita – useimmiten sekä aamulla että illansuussa. Innokkaita jumppaajia riitti, ja yhteinen verryttely osoittautui mainioksi tavaksi aloittaa ja päättää eskaaderipäivä.

